Lantmäterimyndigheten har beslutat att avstycka ett helt skifte om cirka 2,8 hektar av en fastighet till att bli en bostadsfastighet med möjlighet till mindre djurhållning och odling. Stamfastigheten bedömdes fortsatt vara en olämplig skogsbruksfastighet då den inte når upp till de företagsekonomiska krav som ställs. Förrättningen bedöms ändå kunna genomföras eftersom fastighetsindelningen totalt sett förbättras. Den nybildade fastigheten bedöms vara varaktigt lämpad för sitt ändamål. Den berör strandskydd inom ett av kommunen utpekat LIS-område. Lantmäteriet menar att bildandet av fastigheten främjar landsbygdsutvecklingen och att det utgör ett sådant allmänt intresse som gör att man kan frångå huvudregeln att en kombinerad bostadsfastighet inte kan bildas inom strandskyddat område.
Länsstyrelsen överklagar till Mark- och miljödomstolen och yrkar på att Lantmäteriets beslut ska upphävas och förrättningen återförvisas för fortsatt handläggning. Länsstyrelsen framför bland annat att främjandet av landsbygdsutveckling i sig självt inte är ett sådant undantagsfall som medför att en kombinerad bostadsfastighet kan bildas inom strandskydd. Bildandet av en större bostadsfastighet inom LIS-området kan till och med komma att försvåra bostadsutvecklingen i området. Vid stranden inom styckningslotten ligger ett bostadshus och avstyckningen medför därmed en risk för att ytterligare mark successivt ianspråktas som tomt.
Mark- och miljödomstolen går först igenom gällande regler och praxis innan de går över till att bedöma det aktuella fallet. MMD konstaterar att avstyckningen medför att allemansrättsligt tillgängligt strandskyddat område tillåts ingå i en nybildad bostadsfastighet. Detta medför att bostadsfastigheten inte blir varaktigt lämpad för sitt ändamål, därmed kan förrättningen inte heller anses utgöra en successiv förbättring av fastighetsindelningen. Vidare motverkas syftet med strandskyddsbestämmelserna. MMD anser inte att det kan leda till en långsiktigt positiv ekonomisk effekt, varken i ett lokalt eller regionalt perspektiv, att låta ett område som är beläget inom strandskydd ingå i styckningslotten. Omständigheten att styckningslotten ingår i ett LIS-område leder inte till någon annan bedömning av förrättningens tillåtlighet, inte heller en proportionalitetsavvägning. MMD bifaller överklagan och upphäver Lantmäteriets beslut och återförvisar ärendet.
MÖD: Mark- och miljööverdomstolen konstaterar att största delen av det strandskyddade området som berörs av avstyckningen består av allemansrättsligt tillgänglig skogsmark. Det lilla bostadshuset som finns vid stranden bedöms ha en begränsad hemfridszon. Den strandnära skogen har uppgetts vara viktig för kombinationsfastigheten då den ska ge tillgång till husbehovsved. MÖD anser att uttag av husbehovsved inte kan anses innebära att risken för privatisering är mindre. Vidare konstaterar MÖD att det inte redovisats hur den avsedda åtgärden eller verksamheten skulle bidra till utvecklingen av landsbygden. Sammanfattningsvis anser MÖD att fastighetsbildningen motverkar syftet med strandskyddsbestämmelserna och att det inte är oproportionerligt att neka fastighetsbildningen. MÖD avslår därmed överklagan.
Rättsfallskommentar (red): En dom som följer praxis för skog i strandskydd när det gäller bildande av fastighet för kombinerat ändamål. Att det ligger inom LIS-området förändrar inte saken, snarare tvärtom.
Mål: F 9489-22 – Mark- och miljööverdomstolen vid Svea hovrätt